Eğitim Yazılımları


eğitim yazılımlarıEğitim yazılımları, İngilizce öğretiminde öğrencilerin bireysel olarak ya da sınıflarda toplu olarak kullanabilecekleri bir materyaldir. Bireysel olarak kendi bilgisayarları toplu olarak da sınıflardaki bilgisayarlar, projeksiyonlar ve gerekirse akıllı tahtalar ile eğitim yazılımları kullanılabilir.

Okullarda kullanılan eğitim yazılımları için öncelikle bir araştırma yapılarak yazılımın okullarda kullanılıp kullanılamayacağı belirlenmelidir.

Bu araştırma yapılırken;

  • İçerik,
  • Kurulum ve Kullanım Özellikleri,
  • Destek dökümanlar verilecek eğitime uygun olması gereken özelliklerdir.

Kazanımlar;

Bu eğitim yazılımlarının kazanımları genelde bütün becerilere yöneliktir.

Eğitim yazılımları sayesinde öğrenciler;

  • Dilbilgisi konularını öğrenir ve pratik yapma fırsatı bulurlar.
  • Programın ses kaydı ve ses tanıma teknolojisi sayesinde konuşma ve telaffuz becerilerini (speaking skills) geliştirirler.
  • Gösterilen resimdeki olayları yazıya dökerek yazma becerilerini (writing skills) geliştirir.
  • Programda ifade edilen sesli cümleleri dinleyerek dinleme becerilerini (listening skills) geliştirir.
  • Programdaki parçaları okuyarak ve ilgili soruları cevaplayarak okuma ve anlama becerilerini geliştirirler.

Eğitim yazılımları gerek bireysel öğrenmelerde gerekse sınıf öğrenmelerinde oldukça etkilidir. Bireysel öğrenmelerde eğitim yazılımları sizin bütün çalışma planınızı yapabilir, geride kaldığınızda sizi uyarabilir, performans değerlendirmelerinizi anlık olarak size gösterebilir. Eğitim yazılımları özel öğretmeniniz gibi size verdiği eğitimi takip ederek doğru ve planlanan şekilde öğrenmenizi sağlayabilir. Ayrıca istediğiniz anda eğitim setinden dilediğiniz gibi çalışma olanağı sunar.

Eğitim yazılımlarının konusunda uzman öğretmenler tarafından hazırlanması gerekmektedir. Eğitim yazılımlarının hazırlanması sırasında yazılımcıların da payı büyüktür. Çünkü konu anlatımı ve testlerin yanında programın planlaması, tasarımı ve nasıl çalışacağının kodlanması yazılımcılar tarafından yapılır ve büyük önem arz etmektedir.

Eğitim yazılımları sınıflarda da kullanılmaktadır. Sınıflarda bilgisayar, akıllı tahta, projeksiyon, mikrofon ve hoparlör kullanılarak eğitim yazılımları eğitime yeni bir renk katabilir. Akıllı tahtanın dokunmatik özellikleri sayesinde öğrenciler eğitim yazılımlarını dokunarak kullanabilirler. Bu sayede eğitim öğrencilerin dikkatini ve ilgisini çekerek onların öğrenme ortamına daha iyi motive olmalarını sağlar.

Bu nedenle interaktif eğitim yazılımları, eğitimle teknolojinin buluştuğu noktadır ve son derece faydalıdır. Eğitim sürecinde hem bireysel hem de okullarda kullanılması eğitimin daha kolay ve daha iyi bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak eğitimin kalitesini artırabilir.


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.