Ehliyet Haberleri


Yeni Ehliyetler

Yeni Ehliyetler Nasıl Olacak?

yeni-ehliyet

Emniyet Genel Müdürlüğü bir süredir 2014'te dağıtılmaya başlanacak olan yeni ehliyetler için çalışmalarını sürdürüyordu. Yeni ehliyetlerin nasıl bir görünüme sahip olacağı ve renkleri belli oldu. Yeni ehliyetler pembe renkli olacak. Ehliyetlerin pembe olmasının sebebi, diğer AB ülkelerinde de ehliyetlerin pembe renkte olmasıdır. Bununla birlikte ehliyet üzerinde bej ve turkuaz renkler de bulunacak. Yeni ehliyetlerin çipli olacağı konuşuluyordu. Fakat konuşulanın aksine yeni ehliyetler karekodlu olacak. Karekod teknolojisi sayesinde sürücünün T.C. Kimlik Numarası, kan grubu, parmak izi gibi gerekli bilgiler özel cihazlarla okunabilecek karekod (qr code) hâline getirilecek. Ehliyetlerin değiştirilmesi için yapılan bu çalışmanın amacı Türkiye'de kullanılan ehliyetlerin AB standartlarına uygun olmasını sağlamaktır. Ayrıca yeni ehliyetler polikarbon karttan yapılacak. Şu anki ehliyetler PVC'den yapılmaktadır. Polikarbon, PVC'ye göre daha dayanıklı ve nemlenmeye karşı daha dayanıklı. Polikarbon kartların tanesi 3 dolara mal ediliyor.

Yeni Ehliyetler Ne Zaman Dağıtılacak?

Yeni ehliyetlerin herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda Nisan 2014'ten itibaren dağıtılması planlanıyor. Emniyet genel müdürlüğü yeni ehliyetler için çalışmalarına devam ediyor.

Ticari taşıt kullanıcıları için src belgesi eğitimleri hakkında bilgiler.

Yeni Ehliyetin Farkı Ne?

Yeni ehliyetlerin öncelikle rengi farklı olacak. AB standartlarına uymak amacıyla yapılan bu düzenlemede yeni ehliyetlerin rengi diğer AB ülkelerinde olduğu gibi pembe renkte olacak. Bununla birlikte yeni ehliyetlerde karekod teknolojisiyle birlikte daha birçok teknoloji kullanılacaktır. Yeni ehliyetlerde fotoğraf şu anki mevcut ehliyetlere göre daha küçük olacak. Yeni ehliyetler PVC yerine daha dayanıklı olan polikarbon karttan yapılacak. Yeni ehliyetlerin basıldıktan sonra beş yıl içinde sürücülerin ehliyetlerini değiştirmesi gerekiyor.

Ehliyetler Ne Zaman Değişecek?

Yeni ehliyetlerin basılmasından itibaret 5 yıl içinde değiştirilmesi gerekiyor. Yeni ehliyetlerin 2014 Nisan ayında dağıtılmaya başlanması planlanıyor.

Karekod Nedir?

Karekod, Data Matrix adı verilen kare ya da dikdörtgen biçimlerde basılabilen 2 boyutlu barkodun Türkiye'de kullanılan karşılığına verilen addır. Karekod ilk olarak ilaçlarda kullanılmaya başlanmıştır. 2014'te dağıtılmaya başlanacak olan yeni ehliyetlerde de karekod kullanılması planlanıyor.

Karekod Örneği

Aşağıdaki karekod örnek olarak hazırlanmıştır. Akıllı telefonlarda yüklü olan uygulamalar ile aşağıdaki karekodun içerdiği yazılar okunabilir.

karekod örneği


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.