Ehliyet Sınavları


Ehliyet Sınavı Kapsamı

Ehliyet sınavı, diğer adıyla MTSAS yani motorlu taşıt sürücü adayları sınavları, karayolları sınırları içerisinde seyreden araçları kullanacak olan sürücü adaylarının girmesi gereken sınavdır. Ehliyet sınavında ilk yardım, trafik ve çevre bilgisi, motor ve araç bilgisi derslerinden yazılı sınav daha sonrasında ise uygulamalı sınav olarak direksiyon sınavı yapılmaktadır. Sürücü adayı, hangi sürücü kursuna gidiyorsa,  o sürücü kursunun bağlı olduğu il sınırları içerisinde sınava girmektedir. Ehliyet sınavı yılda 7 defa yapılmaktadır. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girebilir. Bu sınavı da geçen adaylar ehliyet almaya hak kazanır. Adayın ehliyet alabilmesi için bir sürücü kursuna kayıt olması ve sürücü kursu derslerine devam etmesi gerekmektedir.

Ehliyet Sınav Kuralları

 • Ehliyet yazılı sınavları, belirtilen sınav tarihinde saat 11:00’da başlamaktadır. Sürücü adaylarının kimlik kontrollerinin ve salonlara yerleştirilmelerinin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 10:30’da sınav yerinde olmaları gerekmektedir. Saat 11:00’dan sonra hiçbir aday sınava alınmaz.
 • Sınava gelirken, sürücü adayının kayıt olduğu sürücü kursundan almış olduğu sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraşı da yanında bulundurması gerekmektedir. Kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi olmayan sürücü adayları sınava alınmazlar. Sürücü adayları sınava girerken bu belirtilenler dışında herhangi bir araç vs. ile sınava giremezler. Sınav anında bunların dışında bir araç vs. tespit edilirse sınavları geçersiz sayılacaktır.
 • Sürücü adaylarının sınav giriş belgelerinde sınav salonlarında oturacakları sıra numaları belirtilmiştir. Adayların bu sıralara oturmaları zorunludur.
 • Sürücü adayları sınav başladıktan ilk 60 dakika içinde sınav salonundan çıkamazlar.
 • Sınav kitapçıkları dağıtıldıktan sonra sürücü adayı soru kitapçığını kontrol edip herhangi bir baskı hatası veya eksik sayfa varsa salon görevlilerine bildirmelidir.
 • Cevap kâğıdına işaretleme yaparken sadece kurşun kalem kullanılacaktır.
 • Fotoğraflı cevap kağıdındaki imza bölümüne imza atma unutulmamalıdır.
 • Fotoğraflı cevap kağıdındaki "Bu bölüme dokunmayınız" yazan bölüme herhangi bir işaretleme yapılmamalıdır.
 • Yazılı sınav çoktan seçmeli test şeklinde olup her sorunun 4 şıkkı bulunmaktadır. Bu şıklardan biri doğrudur.
 • İşaretleme yapıldıktan sonra değiştirilen eski cevaplar iyice silinmelidir. Aksi takdirde yanlış olarak değerlendirilecektir.
 • Cevapları soru kitapçığına işaretlemek önemli değildir. Önemli olan cevap kağıdına işaretlemektir. Buna dikkat edilmelidir.
 • Ehliyet sınavında kopya çekilmesi durumunda kopya çeken ve çekmeye teşebbüs edenlerin sınavları geçersiz sayılacaktır.

Ehliyet Sınav Giriş Belgesi

Sürücü adaylarının ehliyet sınavlarına girebilmeleri için ehliyet sınav giriş belgeleri ve nüfus cüzdanları ile sınav yerine gitmeleri gerekmektedir. Ehliyet sınav giriş belgesinde, sürücü adayının fotoğrafı, sınava gireceği il ve ilçe, bina, salon, sıra gibi sınav giriş yeri bilgileri ve adayın kimlik bilgileri bulunmaktadır.

Ayrıca ehliyet sınav giriş belgesinde, ehliyet sınavının tarihi, saati, sürücü adayının sınavda sorumlu olduğu dersler, adayın sınava kaçıncı kez katıldığı, adayın almak istediği sürücü belgesi sınıfı da yazılıdır.

Ehliyet sınav giriş belgesindeki kimlik bilgilerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, baba adı, doğum yeri ve doğum tarihi yer almaktadır.

Sürücü adayları ehliyet sınav giriş belgelerini kayıtlı oldukları sürücü kurslarından alabilirler. Ehliyet sınav giriş belgelerinin renkli olması gerekmektedir.

Ehliyet Sınavının Değerlendirilmesi

Ehliyet sınavının cevap kağıtları optik okuyucular tarafından okunur. Cevap kağıdında bir sorunun cevabı çift işaretlenmişse örneğin hem a hem d seçenekleri işaretlenmişse ya da cevabı değiştirdikten sonra eski cevabın kalem izi duruyorsa optik okuyucular sürücü adayının cevaplarını yanlış değerlendirebilir.

Ehliyet sınav kağıtları okunurken yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez.

Ehliyet sınavında trafik ve çevre bilgisi, motor ve araç bilgisi, ilk yardım derslerinden başarılı olabilmek için hepsinden ayrı ayrı en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Ehliyet sınavlarında her dersin kendi içinde soruları aynı puandadır.

Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Ehliyet sınavlarında başarılı olduktan sonra öncelikle Emniyet Müdürlüğü internet sitesinden sürücü adayının kayıtlı olduğu sürücü kursunun bağlı olduğu ilçenin İlçe Emniyet Müdürlüğü için ehliyet randevusu almak gerekmektedir. Daha sonrasında banka, vergi dairesi ya da maliyeye ehliyet harcının yatırılması gerekmektedir. Ehliyet harcı yatırıldıktan sonra sürücü adayının kayıtlı olduğu sürücü kursunun bağlı olduğu ilçenin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki Trafik Tescil Büro Amirliği’ne aşağıdaki belgelerle birlikte başvurulması gerekmektedir.

Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra İstenen Belgeler

Sertifikanın aslı, diploma aslı, kan grubu kartı veya belgesi, sabıka kaydı, sürücü olur sağlık raporu, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, banka, vergi dairesi ya da maliyeye ehliyet harcının yatırıldığını gösteren harç makbuzu, 5 adet vesikalık fotoğraf, sürücü kursu tarafından hazırlanacak diğer evraklar.

Ehliyet Sınavının Geçersiz Sayıldığı Durumlar

Sürücü adayı başvuru şartlarını taşımadığı halde ehliyet sınavına girmişse,

Cevap kağıdı ve soru kitapçığının teslim edilmemesi,

Cevap kağıdındaki fotoğrafla sınav giriş belgesindeki fotoğrafın aynı olmaması,

Adayın kopya çekmesi,

Sınav giriş belgesi ve kimliğin gösterilmemesi,

Bir başka sürücü adayının evraklarının kullanılması,

Sürücü adayının yerine başka birinin sınava girmesi,

Sınav esnasında herhangi bir iletişim veya kopya aracının adayın yanında bulunması gibi durumda sürücü adayının sınavı iptal edilir ve bu durumlardan bazılarında emniyet görevlilerine bildirilir.


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.