Ehliyet Başvuru


Ehliyet Başvuru

ehliyet.com/" title="ehliyet">Ehliyet almak için ilk olarak sürücü adayının bir sürücü kursuna başvurması ve kayıt olması gerekmektedir. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra, ehliyet sınav ücretinin Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde duyurulan MTSAS takvimindeki tarihlerde belirtilen bankalara yatırılması gerekmektedir. Sürücü adayının, kayıt olduğu sürücü kursu tarafından verilen ilk yardım, motor ve araç bilgisi, trafik ve çevre bilgisi ve direksiyon derslerine katılması gerekmektedir. Bu eğitimler sonrasında önce yazılı sınava, yazılı sınavda başarılı olması halinde daha sonra da direksiyon sınavına girip bu sınavda da başarılı olan sürücü adayı ehliyet almaya hak kazanır.

Ehliyet Başvurusunun Geçersiz Sayılması

Sürücü adayının ehliyet başvurusu bazı durumlarda geçersiz sayılabilir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

Sürücü adayı, tamamlaması gereken teorik eğitimi tamamlamamışsa, mevcut 4 yazılı sınav ve 4 uygulamalı (direksiyon) sınavı hakkını doldurmuşsa, Özel MTSK Yönetmeliği'nin 10. maddesindeki belirtilen şartları taşımıyorsa, Özel MTSK Yönetmeliği'nin 11. maddesindeki belirtilen belgeleri tamamlamamışsa ehliyet başvurusu geçersiz sayılır.

Bununla birlikte, sürücü adayının sınav gününde yatakta tedavi gerektiren bir durumdan dolayı aldığı doktor raporu bilgilerinin, sınav tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü içerisinde Özel MTSK Modülüne işlenmemesi durumunda adayın başvurusu geçersiz sayılır.

Ehliyet Alma Yaşı

Ehliyet almak istiyorsanız ve almak istediğiniz ehliyet türüne göre yaşınızın ehliyet almaya uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki forma doğum tarihinizi gün ay yıl şeklinde ve ehliyet türünü girerek ehliyet alma yaşına uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Ehliyeti olup ticari araç kullanıcıları src belgesi eğitimi almak zorundadırlar.

Doğum Tarihiniz // (Gün/Ay/Yıl Şeklinde)
Almak İstediğiniz Ehliyet Sınıfı
  Ehliyet Almaya Uygun mu?" />

Ehliyet Şartları

  • Ehliyet almak için öncelikle yaş şartının tutması gerekmektedir. A1 ehliyet, A2 ehliyet, F ehliyet ve H ehliyet almak isteyen adayların 17 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir. B ehliyet ve G ehliyet almak isteyen adayların 18 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir. C ehliyet, ehliyet.com/dsinifi.php" title="d sınıfı ehliyet">D ehliyet ve E ehliyet almak isteyen adayların da 22 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir. Ehliyet almak isteyen adayların en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.
  • Adayın sürücü olmasına engel bir sağlık sorunu olmadığını gösteren sağlık raporunu almış olması gerekir.
  • Adayın sürücü olmasına engel bir sabıka kaydının olmadığını gösteren sabıka kaydı almış olması gerekmektedir. Sabıka kaydı artık T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra turkiye.gov.tr adresinden alınabilir.
  • Ehliyet almak isteyen adayın daha önceden ehliyetinin süresiz olarak geri alınmamış olması gerekir. Adayın ehliyeti süresiz olarak geri alınmışsa, o aday ehliyet alamaz.
  • Adayın son 6 ay içinde cepheden çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafını kayıt olduğu veya kayıt olacağı sürücü kursuna teslim etmesi gerekir.
  • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisini ilgili sürücü kursuna teslim etmesi gerekir.

ehliyet başvuru

Engelli Sürücü Adaylarında Aranan Şartlar

Engelli sürücü adaylarının ehliyet alabilmeleri için sürücü kursuna başvururken engelli olduklarını gösteren sağlık kurulu raporunu da sürücü kursuna teslim etmeleri gerekmektedir. Engelli sürücüler H sınıfı alabilirler. Engel durumlarına göre araç kullanırken gerekli cihazı (işitme cihazı vs) kullanmaları gerekmektedir. H sınıfı sürücü belgesi alacak engelli sürücü adaylarına ehliyet sınavlarında trafik ve çevre bilgisi ile ilk yardım derslerinden sınav yapılır. Ehliyet sınavında motor ve araç bilgisi dersinden sorumlu değildirler. Adaylar direksiyon dersine de girmek zorundadırlar.

Yabancı Uyruklu Vatandaşların Ehliyet Şartları

Ehliyet almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların son altı ay içinde cepheden çekilmiş bir fotoğraf, sürücü olmasına engel sağlık durumunun olmadığını gösteren sağlık raporu, öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi, pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi ile bir sürücü kursuna başvurması gerekmektedir. Bununla birlikte sürücü adayının öğrenim vizesinin veya Türkiye'de altı aydan fazla süre kalacağına dair ikâmetgah izninin de kayıt esnasında sürücü kursuna verilmesi gerekmektedir.

Ehliyet Sınıfları

A1 Sınıfı Ehliyet

Motorlu bisiklet kullanacak sürücü adayları a1 sınıfı ehliyet almalıdır. 

A2 Sınıfı Ehliyet

Motosiklet kullanacak sürücü adayları a2 sınıfı ehliyet almalıdır. A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 17 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

B Sınıfı Ehliyet

Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacak sürücü adayları b sınıfı ehliyet almalıdır. B sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 18 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

C Sınıfı Ehliyet

Kamyon kullanacak sürücü adayları c sınıfı ehliyet almalıdır. C sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 22 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

D Sınıfı Ehliyet

Çekici kullanacak sürücü adayları d sınıfı ehliyet almalıdır. D sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 22 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

E Sınıfı Ehliyet

Otobüs kullanacak sürücü adayları e sınıfı ehliyet almalıdır. E sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 22 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

F Sınıfı Ehliyet

Lastik tekerlekli traktör kullanacak sürücü adayları f sınıfı ehliyet almalıdır. F sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 17 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

G Sınıfı Ehliyet

Forklift, vinç, kazıcı yükleyici, beko-loder gibi iş makinelerini kullanacak sürücü adayları g sınıfı ehliyet almalıdır. G sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 17 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

G Sınıfı Ehliyeti Nereden Alabilirim?

Forklift, vinç, kazıcı yükleyici, beko-loder, ekskavatör kullanmak için iş makinası operatörlük belgesi (G sınıfı ehliyet) almanız gerekmektedir. İş makinası operatörlük belgesini Yeni Ümit Eğitim Kurumları'ndan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0212 641 13 13 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

H Sınıfı Ehliyet

Engelli sürücü adayları g sınıfı ehliyet almalıdır. H sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 17 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

Ehliyet Ücretleri

Ehliyet ücretleri her yıl değişmektedir. 2013 yılında ehliyet sınav ücreti her sınav dönemi için 50 TL'dir. Ehliyet sınav ücretini, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası veya Halk Bankası şubesine giderek Kurumsal Tahsilat Programı vasıtasıyla Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız (TCKN) ile yatırabilirsiniz. Sınav harcını belirtilen tarihler içinde yapmaya dikkat ediniz. Bu süre dışında sınav harcını yatıramazsınız.

Sınav ücretini bankaya yatırdıktan sonra, bankadan alacağınız makbuzu kayıt olduğunuz sürücü kursuna teslim etmeniz gerekmektedir. Bu makbuzda adınız soyadınız, T.C. Kimlik Numaranız (TCKN) ve gireceğiniz sınavın adı yazılı olacaktır. Unutmayın ki sınav harcını bankaya yatırırken kimlik numaranızı yanlış vermeniz durumunda tüm sorumluluk size ait olacaktır.

Ehliyet sınavlarında başarılı olup ehliyet almaya hak kazandıktan sonraki 2013 yılı harç miktarları da şu şekildedir.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 111 TL
A2 Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

B Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 334 TL
B Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

C Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 521,53 TL
C Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

D Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 557 TL
D Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

E Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 557 TL
E Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

F Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 111 TL
F Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

G Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 521,53 TL
G Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

H Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Maliye Harcı: 111 TL
H Sınıfı Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kart Ücreti: 101 TL

Kayıp Ehliyetin Yeniden Çıkarılması

Kayıp ehliyetin (sürücü belgesinin) yeniden çıkarılması için Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nden randevu alınması, randevu tarihi geldiğinde Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış dilekçe ile müracaat edilmesi gerekmektedir. Kayıp ehliyet müracaatı sırasında nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, mahkeme kararı ya da evlenme gibi bir durum sonucunda ad soyad değişikliği varsa bunu gösteren belge, kaybolan ehliyette yazmıyorsa kan grubu kartı veya belgesi ve 3 adet vesikalık fotoğraf istenilmektedir. Bununla birlikte ehliyet kart ücreti 101 TL’dir.

Ehliyetle İlgili Tanımlar

MTSK Nedir?

MTSK, motorlu taşıtlar sürücü kursu kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan dökümanlarda MTSK kısaltması kullanılmaktadır.

MTSAS Nedir?

MTSAS, motorlu taşıt sürücü adayları sınavının baş harflerinden meydana gelen kısaltmadır. MTSAS kısaltması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan dökümanlarda da kullanılmaktadır. MTSAS takvimi gibi ifadeler de mevcuttur.

YEĞİTEK Nedir?

YEĞİTEK, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. YEĞİTEK yani Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir kurumdur. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü internet sitesine http://yegitek.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Yazılı Sınav

Ehliyet yazılı sınavları çoktan seçmeli yani test şeklinde yapılmaktadır. Her sorunun 4 (dört) şıkkı bulunmaktadır. Ehliyet yazılı sınavlarındaki soru sayıları ve sınav süresi alınacak ehliyet sınıfına göre değişmektedir. Örneğin B sınıfı ehliyet almak isteyenlerin gireceği yazılı sınav saat 11:00'da başlayıp 75 dakika (yani 1 saat 15 dakika) sürmektedir. Adayların en geç 10:30'da sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanlarıyla birlikte sınav yerlerinde olmaları gerekmektedir. Adayların sınava yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraşla birlikte gelmeleri gerekmektedir. Sınavda 15 ilk yardım, 25 trafik ve çevre bilgisi ve 10 motor ve araç tekniği sorusu olmak üzere toplam 60 soru sorulmaktadır.

Ehliyet Uygulama Sınavı

Ehliyet uygulama sınavı, direksiyon sınavı şeklinde uygulanmaktadır. Ehliyet yazılı sınavında başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınavda da başarılı olan adaylar ehliyet almaya hak kazanırlar. Direksiyon sınavında başarılı olamayanlar ve direksiyon sınavına giremeyenler için kısa aralıklarla sonraki haftalarda da ara direksiyon sınavları yapılmaktadır.


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.