Kaygı


kaygıKaygı, bireyin herhangi bir uyarıcı ile karşılaşması hâlinde gösterdiği tepki ve endişe durumudur. Kaygı normal seviyede olursa bireyin güdülenmesini ve motive olmasını sağlar. Fakat kaygı normalden fazla olursa bireyin motivasyonuna ve güdülenmesine engel olacağı gibi vücutta da birtakım sıkıntılara yol açabilir. Kaygılı bir kişi beynini ister istemez çeşitli olumsuz düşüncelerle meşgul eder. Bu durumda da kaygı, stres ve bazı zihinsel sıkıntılara neden olabilir. Aşırı kaygı unutkanlığa da neden olabilir. Bunun nedeni de beynin başka düşüncelerle aşırı meşgul olmasıdır. Aşırı kaygı ile bireyler dalgınlaşır ve dikkatini toplayamaz. Aşırı kaygının aynı zamanda bazı fizyolojik etkileri de vardır. Bunlar; ağız kuruluğu, gerginlik ve kalbin daha hızlı çarpmasıdır. Bununla birlikte genelde baş ağrısı, baş dönmesi ve bulantı da görülmektedir. Kaygıya anksiyete de denilmektedir.

Kaygı eğitimde de maalesef büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. Sınava giren öğrencilerin sınav anında kaygıya kapılmaları sonucunda sınava dair tüm konsantrasyonlarını yitirmekte ve başarısız olmaktadırlar. Yine sınavlara hazırlık sürecinde de aşırı kaygıya kapılan öğrenciler sınavı başaramayacaklarını, sınav sorularını çözemeyeceklerini ve sınavda başarısız olmaları sonucunda ailelerine ve çevresindekilere karşı mahcup olacaklarını düşünerek sınava hazırlık aşamasına dair tüm güdülenmelerini kaybetmektedirler. Sınav kaygısı eğitim hayatını baltalar. Sınav sonuçlarını düşünerek aşırı kaygıya kapılmak sınav sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Sınav sonucunun olumsuz olabilme ihtimali düşünen adaylar sınav anında panikle sorulara yanlış cevaplar verebilmekte ve hatta soru kitapçık türünü işaretlememe gibi unutkanlıklar yapabilmektedirler.

Bir öğrenci sınava hazırlanırken kaygı duyarsa –normal düzeydeki kaygıdan bahsediyoruz– bu kaygı onun sınavı ve sınava hazırlık çalışmalarını boş vermemesini sağlamakta ve motivasyonunu sürekli tutmaktadır. Bunun sonucunda ise azimli bir ders çalışma süreci geçiren öğrenci sınavda başarılı olmaktadır.

Hiç kaygısı olmayan bir öğrenci ise sınavla ilgili ders çalışma sürecini fazla önemsemediği için üstüne düşen görevleri layıkıyla gerçekleştirmediği gibi sınavda başarılı olabilmek için gayret harcamaz. Sınavlarda başarısız olan öğrencilerin büyük bir kısmı ya aşırı kaygı ya da normalden az seviyede kaygı ile sınava hazırlanan ve giren öğrencilerden oluşmaktadır.

Sınav kaygınızı normal seviyede tutmaya çalışın. Kaygınız arttığında olumlu şeyler düşünmeye çalışın. Olumlu düşüncelere örnek verecek olursak; sınavda başarılı olmanız durumunda elde edeceklerinizi düşünebilir ve daha sonrası için ileriye dönük hayaller kurabilirsiniz. Fakat bu hayal kurma aşamasında aşırıya kaçıp çalışmalarınızı ihmal etmeyiniz. Sınavlarda başarılar diliyorum.


İlgili Sayfalar


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.