KPSS


KPSS 2013 Öğretmen Atamaları

2013 Kpss sonuçlarının açıklanmasından sonra öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı merakla bekleniyordu. Sonunda merakla beklenen açıklama yapıldı. 9 Eylül 2013 tarihinde öğretmen atamaları yapılacak. Eylül ayının ilk haftasında kontenjanlar açıklanacak.

Bu yıl toplam 42 bin öğretmen ataması yapılacak. Eylül ayında yapılacak olan öğretmen atamalarıyla birlikte 42 bin yeni öğretmen göreve başlayacak. Hangi branşlarda kaç öğretmen ataması yapılacağı hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sayının eylülün haftasıyla birlikte açıklanması bekleniyor. Sınava giren adaylar öğretmen atamalarını dört gözle bekliyor. Yapılan açıklamada yaklaşık 160 bin öğretmen açığı olduğu ve bu yıl eylül ayında atanacak öğretmenlerin bu açığın yüzde 25'ini karşılayacağı belirtildi.

Kpss

Öğretmen adayları atamalarla ilgili kontenjan bilgilerini merakla bekliyor. Özel bir televizyon kanalında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen atamalarının 9 Eylül 2013 tarihinde yapılacağına dair bilgiler verdi. Avcı ayrıca Eylül ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında 40 binden fazla öğretmen atanacağını bildirdi. Toplam 40 bin atanacak öğretmen sayısının branşlara göre dağılımının hesaplama işlemlerinin şu anda devam ettiğini söyleyen Avcı, öğretmen olmak isteyen 300 bin adayın olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca son 10 yıla bakıldığında 300 binden fazla öğretmen alımının yapıldığını söyledi. Öğretmen atamalarıyla ilgili kesin kontenjan bilgileri Eylül ayının ilk haftasında açıklanacak. Bununla birlikte okulların 16 Eylül'de açılacağı açıklandı.

KPSS Hakkında Merak Edilenler

Öğretmenlik adayları için yaş şartı var mıdır?

Öğretmen adaylarının öğretmenliğe başlayabilmeleri için yaş şartı vardır. Öğretmenliğe ilk defa atanacak öğretmen adaylarının 40 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. En az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanlarda kadrolu öğretmenliğe başvururken 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmamaktadır.

Öğretmen atamaları ne zaman yapılır?

Öğretmen atamaları her yıl ağustos atamalarında yapılmaktadır. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda ağustos ayı dışında da öğretmen atamaları yapılabilmektedir.

Öğretmen atamalarında kaç tercih hakkı vardır?

Öğretmen atamalarında en fazla 25 tercih yapma hakkı vardır. Bununla birlikte öğretmen adayları 25 tercihin haricindeki bir yere atanmayı da kabul edip etmediklerini tercihleri sırasında belirtirler.

Öğretmen atamaları yapıldığında göreve başlamadan istenecek belgeler nelerdir?

Tercihleri sonucunda ataması yapılan öğretmen adayları, ilgili maddede belirtilen belgeler ile birlikte atandıkların ildeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurdukları takdirde tebligat gerekmeden göreve başlatılırlar.

KPSS sonucunda ataması yapılan öğretmen adayı göreve başlamazsa ne olur?

Ataması yapılan öğretmen adayları göreve başlamak üzere ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurmadıkları takdirde atamalarının iptal edilmesi için valilik tarafından Personel Genel Müdürlüğü'ne bildirilir. Bunun sonucunda ilgili öğretmen adaylarının atamaları iptal edilir. Atamaları iptal edilen öğretmen adayları ilgili atama tarihinden itibaren bir yıl süreyle öğretmenliğe atanamazlar.


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.