Öğrenci Velisi


öğrenci velisiÖğrenci velisi, bir öğrencinin eğitimiyle ilgili sorumluluklara ve yetkilere sahip kişidir. Öğrenciler okula kayıt yaptırılırken bir öğrenci velisi belirtilmelidir. Öğrencinin eğitimi sürecince, öğrenci ile ilgili tüm bilgilendirmeler öğrenci velisine yapılacaktır. Veli toplantılarına katılacak olan velilere sorumlu olduğu öğrenciler hakkında bilgiler verilir. Öğrencinin ders notları, devamsızlıkları, sınıf arkadaşlarıyla uyumu veya uyumsuzluğu gibi birçok konuda hakkında öğrenci velisine öğrencinin öğretmenleri tarafından bilgi verilir. Aynı zamanda sınavlar ile ilgili bilgilendirmeler ve tavsiyeler de verilmektedir.

Öğrenci velileri sorumlu oldukları öğrencilere karşı hoşgörülü olmalıdır. Fakat bu hoşgörüden kastımız asla ve asla boş vermek değildir. Öğrenciye karşı gerekli olan disiplini gerektiği kadar vermek gerekmektedir. Öğrenci velileri, öğrencinin derslerine çalışmasını kontrol etmelidir. Fakat hiçbir zaman öğrencinin ödevlerini yapmamalıdır. Ödevlerinde bilemedikleri veya takıldıkları konularda öğrenciye yardımcı olmalıdır. Kendisinin yeterli olamadığı durumlarda öğrencinin sınıf öğretmeniyle irtibata geçerek durumu anlatıp gerekirse derste ilgili konuyu tekrar anlatmasını istemelidir.

Öğrenci velisi, veli toplantılarına katılmalı ve öğrencinin durumunu takip etmelidir. Genelde her dönem en az bir defa veli toplantısı olmaktadır. Bu toplantılarda öğrenci ve öğrencinin eğitim durumu hakkında bilgiler öğrenci velisine bildirilmektedir.

Öğrenci velisi, gerektiği durumlarda okulun rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi ile irtibata geçebilmelidir. Öğrencinin okula uyumsuzluğu, arkadaşlarıyla uyumsuzluğu, öğrenme güçlüğü, saldırganlığı gibi olumsuz durumlarda öğrenciye profesyonel bir destek gerekebilir. Bu durumda ise okulun rehberlik ve psikolojik danışmanı bu konuda yardımcı olacaktır. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi aynı zamanda meslek seçimi konusunda da öğrenciye ve öğrenci velisine yardımcı olmaktadır.

Üniversite hayatına kadar olan eğitim sürecinde her öğrencinin bir velisi vardır. Okulda öğrenci ile ilgili durumlarda öğrenci velisi ile iletişime geçilir ve görüşmek için öğrenci velisi okula çağrılabilir. Böyle bir durumda okula gidip görüşme talep eden öğretmenle görüşülmelidir. Üniversite hayatında ise öğrenciler kendi kararlarını kendileri verebilecek yaşa geldikleri için öğrenci velisi diye bir kavram üniversitede bulunmamaktadır.

Öğrenci velileri günümüzde anneler olmaktadır. Babalar genelde yoğun iş yaşamları nedeniyle veli toplantılarına katılamamakta, öğrencinin sorunlarıyla annesi kadar ilgilenememektedir. Bu nedenle veli toplantılarına genelde anneler katılmaktadır.


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.