Sınav Kaygısı


Sınav kaygısı nedir?

Sınav kaygısı, sınava girecek öğrencilerin sınav öncesinde ve sınav anında duyduğu kaygıdır. Aslında sınav kaygısı faydalı bir duygudur. Sınav kaygısı neden faydalıdır derseniz; sınav kaygısı öğrencinin sınava olan motivasyonunun sağlam olmasını sağlar ve öğrenciyi zinde tutar. Fakat sınav kaygısı normalden fazla olduğunda son derece zararlıdır. Çünkü aşırı sınav kaygısı öğrencinin sınav öncesindeki çalışmalarında onu umutsuzluğa düşürür ve sınav anında öğrencide aşırı strese neden olarak sınavda başarısız olmasına neden olur.

Sınav kaygısının belirtileri nelerdir?

Bunlar “yapamayacağım, sınavda başarısız olacağım, olmuyor, bu konular çok zor” gibi olumsuz düşüncelerin sürekli olarak beyni meşgul etmesi, bu düşüncelerden dolayı ders çalışırken dikkati toplayamamak, konuları çalıştıktan sonra geriye doğru konuları hatırlayamama, zor hatırlama ya da unutma gibi durumlar olabilir. Bunun yanında başarısızlık korkusu nedeniyle duyulan güvensizlik, aşırı stres, karamsar olma durumu, normalden fazla sinir ve panik durumu da sınav kaygısının belirtilerindendir. Sınav kaygısının belirtilerinden olan güvensizlik ve karamsarlık neticesinde de sınava hazırlık çalışmalarından vazgeçme ya da çalışmayı yarıda kesme gibi durumlar görülebilmektedir.

sınav kaygısı

Sınav kaygısının nedenleri nelerdir?

Sınav kaygısının en büyük nedenlerinden biri mükemmeliyetçiliktir. En iyisini yapma düşüncesi iyi olanı yaptığında kişinin kendisini eksik hissetmesine ve güvensizliğe neden olabilir. Ders çalışma alışkanlıklarının yanlış bir şekilde programlanması ya da programlanmaması da sınav kaygısına neden olabilmektedir. Sınav yaklaştıkça artan sınavda başarılı olamama korkusu öğrencinin kaygısının da artmasına neden olabilmektedir. Sınavı başaramamanın dünyanın sonu olduğunu düşünen öğrenciler de maalesef mevcuttur. Bu düşünce de aşırı kaygı sebebidir. Aslında bu düşüncenin bir nedeni de aile baskısıdır. Sınava hazırlık aşamasında ailenin aşırı ilgi göstermesi ya da tehdit etmesi gibi durumlar da kaygıya neden olur. Bir kişinin başka bir arkadaşıyla ya da akranıyla karşılaştırılması da en büyük kaygı nedenlerinden biridir.

Sınav kaygısından kurtulmanın yolları nelerdir?

Aslında sınav kaygısından kurtulmanın yolları değil de sınav kaygısıyla baş etme yolları dersek daha doğru bir ifade olacaktır. Çünkü sınav kaygısından kurtulmak sınava hazırlık aşamasında ve sınav anında motivasyonu düşürür. Sınav kaygısıyla baş edebilmek, sınav kaygısını kontrol edebilmeyi sağlar. Normal seviyedeki sınav kaygısı da motivasyonu artırır. Sınav kaygısıyla baş edebilmeniz için size bazı tavsiyelerimiz var. Sınava hazırlanırken mutlaka plan program yapın. Böylece neyin ne zaman biteceğini bilecek ve umutsuzluğa ya da karamsarlığa düşmeyeceksiniz. Sınava 1-2 gün kala ders çalışmayı bırakın ki beyniniz sınavdan önce dinlensin ve sınava dinç bir şekilde girebilsin. Sınava hazırlanırken uykunuza ve beslenmenize mutlaka dikkat edin. Olumsuz düşünceler yerine kendinize olumlu düşünceler aşılayın.


İlgili Sayfalar


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.