Src Belgesi


Src belgesi nedir öncelikle bundan bahsetmek istiyorum. Src, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen bir belgedir.

Bu belge ticari araç kullanan sürücülerin alması gereken belgedir. Yani yolcu ya da yük taşıyorsanız bu belgeyi almak zorundasınız. Yurtiçinde ya da uluslararası yük ve yolcu taşıyanların alması gereken bu belge, trafik polisi tarafından denetlenir. Src belgesi almadan yolcu veya yük taşıdığınızın tespit edilmesi halinde para cezası alırsınız. Src cezası ise sürücüye 291 TL, kullandığı aracın sahibine de 731 TL'dir.

Peki src belgesi nasıl alınır? İki şekilde alınabilir. Bunlardan birincisi eğer src muafiyet için gerekli şartları taşıyorsanız herhangi bir eğitime ya da sınava gerek kalmadan src belgenizi alabilirsiniz.

src belgesi

Src muafiyet şartları 25.02.2003 tarihinden önce ehliyetinizi almış olmak ve yine 25.02.2003 tarihinden önce 90 doksan günlük SGK kaydınızın olmasıdır. Eğer ehliyetiniz b, c veya e sınıfı ise SGK şartı aranmaz. Bu şartları taşıyorsanız src belgesini sınavsız alma hakkınız bulunuyor.

Eğer muafiyet kapsamında alamıyorsanız ikinci seçenek de, Ulaştırma Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş mesleki yeterlilik kurslarından diğer adıyla src kurslarından birine kayıt yaptırıp eğitimlerine katılıp sınavlara girerek başarılı olmanız durumunda src belgesi almaya hak kazanırsınız. Src kurslarında verilen src eğitimlerine katılmanız zorunludur. Eğitimlere katılmadığınız Bakanlıkça yapılan denetimlerde tespit edilirse kaydınız silinir. Bu nedenle eğitimlere mutlaka katılmanız gerekmektedir.

5 farklı src belgesi vardır. Bunlar src1, src2 src3, src4 ve src5 belgeleridir. Src1 belgesini uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücüler almak zorundadır. Src2 belgesi, yurtiçi yolcu taşımacılığı için gerekli olan bir belgedir. Src3 belgesi, uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapıyorsanız almanız gereken belgedir. Src4 belgesini yük, eşya ve kargo taşımacılığını sadece yurt içinde yapıyorsanız almanız gerekir. Son olarak Src5 belgesi de tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken bir belgedir. Belgelere göre alınan eğitimler ve toplam ders saatleri de değişiklik göstermektedir. Eğitim sürenizin ne kadar olduğu konusunda kursunuzu arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Src sınavlarında 50 soru çıkmaktadır. 50 sorunun en az 30'una doğru cevap vermeniz durumunda belge almaya hak kazanırsınız. Bu da şu anlama geliyor; 100 üzerinden en az 60 puan almanız gerekmektedir. Src sınavına girmeden önce daha önceki sınavlarda çıkmış sorulara da göz atmanız sınavda sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca sınavda başarılı olabilmek için son hafta çalışma yerine çalışmalarınızı zamana yayarsanız sınavda daha iyi puan alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için 0212 641 13 13 numaralı telefonu arayıp eğitim danışmanlarından src belgesi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını alabilirsiniz.

Ek Bilgi: Karabük öğrenci yurdu üniversite öğrencileri için kaliteli bir hizmet sunmaktadır.


DMCA.com
 
Bu siteyi kullanan, ziyaret eden ve görüntüleyen kişi ve kurumlar "site kullanım şartları"nı kabul etmiş sayılırlar.